Stopy w USA – banki znowu się mylą?

Gdy publikowaliśmy nasz poprzedni raport (03.2015) dotyczący Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnego terminu podwyżki stóp procentowych na rynku panowało przeświadczenie, że FED zdecyduje się na takie działanie w czerwcu. Tak uważali sprzedający eurodolara globalni inwestorzy oraz przede wszystkim instytucje finansowe, które zgodnym chórem właśnie na czerwiec zapowiadali koniec z polityką zerowych stóp procentowych. W naszym raporcie staraliśmy się udowodnić, że rynek jest w błędzie i nie ma możliwości, by FED zdecydował się na podwyżkę w połowie roku. I rzeczywiście, krótko po naszej publikacji i z powodu fali słabszych danych z amerykańskiej gospodarki oczekiwania globalnych inwestorów zaczęły ulegać zmianie, co ostatecznie przełożyło się na notowania dolara.

raport usa

Tym razem oczekiwania rynku nie są tak jednoznaczne, jednak ogólny konsensus - zbudowany na podstawie opinii ankietowanych przez Bloomberga i Reutersa instytucji finansowych - mówi o wrześniu. W poniższym raporcie spróbuję dowieść, że firmy te znowu się mylą. FED ma obecnie swobodę (dawaną przez niską inflację) w utrzymywaniu niskich stóp jeszcze przez jakiś czas, jednak tą swobodę może stracić pod koniec tego roku, co zmusi go do działania na początku 2016.


Pobierz pełny raport


Zdjęcie wyróżniające: Giuseppe Milo

Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis macro-tube.com nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.