Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?

Dzisiaj o godzinie 16:00 poznamy najnowszą decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych, która może okazać się wydarzeniem tygodnia. Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe? Jakie przesłanki wskazują na taki scenariusz, a jakie czynniki świadczą o braku konieczności takie działania?

Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?

Jeżeli spojrzymy na kalendarz makroekonomiczny (Investio, Forex Factory) to możemy zauważyć, że w jednym z nich konsensus rynkowy wskazuje na utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych przez Bank Kanady, natomiast drugi na obniżkę o 25 punktów bazowych. Konsensus wskazany w kalendarzach makroekonomicznych powstaje w wyniku przeprowadzenia ankiety wśród ekonomistów i analityków przez agencję Bloomberg bądź Reuters, gdzie konsensus jest medianą ich prognoz. Różnice w kalendarzach makroekonomicznych wynikają z różnych dostawców wyników tychże ankiet. Niemniej jednak i tak w ostatnich miesiącach ekonomiści względem stóp procentowych mylili się niezliczoną ilość razy stąd zdecydowanie lepiej opierać się na oczekiwaniach rynkowych.


OIS (Overnight Indexed Swap) jest to swap stopy procentowej stałej do zmiennej, w którym część zmienna jest powiązana z dzienną referencyjną stawką jednodniową.

Główne zastosowania OIS to zarządzanie ryzykiem stopy procentowej, carry trade, swapowanie terminów zapadalności oraz zabezpieczanie kosztów finansowania. Dla inwestorów najważniejsze pozostaje to, że dzięki OIS możemy dowiedzieć się jaki poziom stopy procentowej jest oczekiwany w danym okresie.


Jak pokazuje powyższy wykres, w ciągu zaledwie trzech miesięcy sytuacja w Kanadzie całkowicie uległa zmianie. Jeszcze do nie dawna krzywa OIS była praktycznie płaska, z lekkim wskazaniem na niższy poziom stóp procentowych. Obecnie jednak krzywa wygląda całkowicie inaczej i stała się widocznie odwrócona, co wskazuje na jednoznacznie na oczekiwania względem obniżek stóp procentowych. Pełna obniżka wyceniona jest w całości w okresie niewiele ponad pół roku od teraz. Niemniej jednak już w najbliższym miesiącu widoczne są oczekiwania obniżki o 25 punktów bazowych. Prawdopodobieństwo takie wydarzenia rynek wycenia na ok. 70%. Tłumaczy to, dlaczego na parze USDCAD obserwujemy tak silny trend wzrostowy.

Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?

Pojawiają się opinie, że Bank Kanady nie powinien dalej obniżać stóp procentowych, gdyż tak silna przecena kanadyjskiego dolara szkodzi kanadyjskiej gospodarce. Ten argument trafia w jeden słuszny punkt, gdyż 24% importu Kanady to tzw. elektroniczne wyposażenie w postaci komputerów, przekaźników telewizyjnych, telewizorów, lecz także i maszyn jak pompy, czy inne maszyny wydobywcze. Oznacza to, że zarówno konsumenci jak i przedsiębiorstwa muszą płacić za wiele materiałów więcej niż wcześniej.

Niemniej jednak stwierdzenie, że kanadyjski dolar traci zbyt dużo w stosunku do sytuacji gospodarczej jest już zdecydowanie nietrafione. Notowania pary USDCAD od zawsze ściśle współgrają z koszykiem w skład którego wchodzi ropa WTI, indeks dolara, jen japoński oraz południowokoreański won (dwa ostatnie składniki reprezentują Azję). W tym kontekście kanadyjski dolar wydaje się być właściwie wyceniony.

Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?

Naturalnie głównym czynnikiem, który obecnie wspiera wyprzedaż kanadyjskiej waluty są coraz to niższe ceny ropy naftowej. 21-dniowa korelacja pomiędzy notowaniami ropy WTI a parą USDCAD wynosi obecnie 97%, czyli praktycznie maksymalną wartość. Co jednak ważne, korelacja pomiędzy stopami zwrotu ma już inną wartość.

Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?

Pomiędzy notowaniami pary USDCAD a spreadem rentowności obligacji również nie widać obecnie żadnej dywergencji. Oznacza to, że kanadyjska waluta jest obecnie prawidłowo wyceniona przez rynek. Co jednak zrobi na najbliższym posiedzeniu Bank Kanady?


Sprawdź nasz kalendarz posiedzeń banków centralnych!


Na ten moment wszystko wskazuje na to, że BOC musi wykonać ruch. Brak jakiegokolwiek działania doprowadziłby do silnego i gwałtownego umocnienia kanadyjskiej waluty, które według nas byłoby tylko chwilowe i byłoby okazją do sprzedaży CAD po lepszej cenie, gdyż paradoksalnie wstrzymanie się od obniżek teraz zwiększy oczekiwania względem luzowania w kontekście kolejnego posiedzenia Banku Kanady.

Kwestią otwartą pozostaje wachlarz możliwych działań. Rynek obecnie wycenia obniżkę stóp procentowych, co pozostaje najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jednak nie można zapominać o innych instrumentach, którymi może posłużyć się BOC. Jednym z nich może być pewien wariant programu Quantitative Easing. Naszym zdaniem nie jest to idealne wyjście, szczególnie jeżeli forma programu miałaby być skopiowana z innego kraju już prowadzącego QE, gdyż głównym problemem Kanady jest obecnie cena ropy naftowej na co program luzowania ilościowego w żaden sposób wpłynąć nie może. Niemniej jednak sprowadzanie stopy procentowej poniżej poziomu 0,5% stwarza pewien problem, gdyż standardowe narzędzia banku centralnego tracą swoją efektywność. Stąd chociażby Bank Anglii postanowił pozostawić stopy na poziomie 0,5% pomimo wprowadzenia skupu aktywów. Warto o tym pamiętać - nie trzeba sprowadzać stopy procentowej do poziomu zerowego, aby uruchomić program skupu aktywów i także o tym wspominali sami bankierzy z BOC.

Obecnie ciężko jest spekulować o ewentualnej formie programu, lecz to że do luzowania, czy to w formie QE, czy obniżek stóp procentowych dojdzie jest praktycznie już prawie pewne. Z tego powodu na naszym barometrze polityki monetarnej Bank Kanady znajduje się na ostatnim miejscu.

Czy Bank Kanady obniży stopy procentowe?Co jednak warte jest nadmienienie, obecnie duzi spekulanci (zapis webinarium o interpretacji raportów Commitments of Traders) posiadają największą ilość pozycji krótkich na kanadyjskim dolarze w historii! Oznacza to, że duża część luźniejszej polityki monetarnej może być już w cenach.


Co o tym sądzisz? Rozpocznij dyskusję!


Niemniej jednak od początku roku ilość krótkich pozycji spadła o 10 tysięcy kontraktów (zmiana o 10 tysięcy kontraktów jest zmianą, którą warto już brać pod uwagę), a ilość pozycji krótkich netto (po odjęciu od nich pozycji długich) nieznacznie się zmniejszyła, co może wskazywać na zaawansowane stadium trendu i realizację części zysków przed dzisiejszą decyzją Banku Kanady.

 

Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis macro-tube.com nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.