Courage to Act, Ben Bernanke

Helikopter Ben - praktycznie każdy słyszał ten pseudonim, którym inwestorzy i analitycy obdarzyli Bena Bernanke, byłego przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Przydomek ten związany jest z przemówieniem Bernanke z 2002 roku, w którym użył on zwrotu "zrzucanie pieniędzy z helikoptera". Doradcy radzili Bernanke, aby usunął tę frazę z przemówienia jednak ten postanowił postawić na swoim, jak wiele razy w kolejnych latach.

Courage to Act to swego rodzaju autobiografia jak i pamiętnik z najgorętszego okresu na rynkach finansowych od dziesięcioleci. Pierwsze co się rzuca w oczy to sam tytuł, który może wzbudzać mieszane uczucia i dawać wrażenie przemawiającej przez Bernankego pychy. Niemniej jednak z każdą przeczytaną stroną tytuł wydaje się coraz bardziej zasadny.

Biorąc tę książkę do ręki nie byłem fanem Bena Bernanke. Nie jestem nim także i teraz. Nie jest to kwestia krytykowanego na wszelkie sposoby programu Quantitative Easing, lecz bardziej sposobu komunikacji z rynkiem, który pozostawiał wiele do życzenia. Z lektury jednak dowiedzieć się można, że Rezerwa Federalna którą zastał Bernanke po Alanie Greenspanie była daleka od tej, jaką znamy dzisiaj. Plan komunikacji z inwestorami, publikacja prognoz gospodarczych, dot-chart, dostęp do minutek przed kolejnym posiedzeniem, konferencje prasowe - to wszystko, co wydaje się obecnie standardem jeszcze dekadę temu nie miało miejsca.

To jednak tylko są dodatkowe smaczki, które poznajemy wraz z zagłębianiem się w kolejne strony Courage to Act. Największa część książki poświęcona jest okresowi 2007-2009, czyli epicentrum kryzysu finansowego, który został opisany już wielokrotnie, lecz głównie z perspektywy chociażby inwestorów w pozycji Wielki Szort M. Lewisa. W Courage to Act poznajemy jak kryzys wyglądał z perspektywy najważniejszego na świecie banku centralnego - Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

Wiele z działań, jakie zostały podjęte w tych latach jest kompletnie nieznanych w szerszym gronie zarówno inwestorów, czy analityków. Courage to Act to jedna z najlepszych książek o bankowości centralnej, jaka została napisana. W żadnym podręczniku nie znajduje się tyle informacji o tym jak podejmowane są decyzje na najwyższych szczeblach oraz o tym jak kształtowana jest polityka monetarna w praktyce.

Courage to Act, Ben Bernanke

Wszystkie wydarzenia opisywane są chronologicznie, co pozwala wczuć się w panującą sytuację. Bernanke dokładnie opisuje jak doszło do kryzysu na wielu płaszczyznach. Jednym z bardziej ciekawych aspektów, z jakimi musiał zmierzyć się FED jest tzw. piętno słabego banku. W momencie, gdy kryzys zawitał na dobre, na rynku międzybankowym zamarła płynność gdyż żaden bank nie chciał drugiemu pożyczać pieniędzy. Z drugiej strony banki nie miały też wystarczająco dużo odpowiednich aktywów pod zabezpieczenie, aby otrzymać taki kredyt. W związku z tym FED, aby nie doprowadzić do kompletnego załamania obniżał stopę dyskontową (po tej stopie banki komercyjne mogą bezpośrednio pożyczać środki od FED poprzez tzw. discount window), aby dostarczyć do sektora bankowego niezbędną gotówkę. Chociaż banki potrzebowały niezwłocznie gotówki, żaden nie chciał pożyczyć jej od FED, chociaż jej cena była atrakcyjnie niska (tylko nieznacznie powyżej głównej stopy procentowej). Dlaczego? Przyjmijmy, że bank A potrzebuje tej gotówki. Niemniej jednak jeśli pozostałe banki w systemie zorientują się, że bank A pożyczył gotówkę od FED płacąc za to wyższą stawkę niż płaci się bezpośrednio na rynku to zinterpretują to jakoby bank A był w bardzo złej kondycji, co z kolei mogłoby prowadzić do wycofywania środków z tego banku i w konsekwencji nawet bankructwa (w tamtym okresie było to wielce prawdopodobne). Tym właśnie było piętno słabego banku. Chociaż Rezerwa Federalna dała możliwość pożyczania środków po bardzo niskim koszcie, aby utrzymać płynność sektora międzybankowego to nikt nie chciał z tej możliwości skorzystać, co sprawiało że sytuacja pogarszała się z dnia na dzień.

Właśnie z takimi sytuacjami, o których większość inwestorów i analityków nawet by nie pomyślała, musiał się zmierzyć Ben Bernanke. I to dzięki takim smaczkom Courage to Act jest niezwykle interesującą pozycją, którą osobiście polecam każdemu. Nie jestem w tym odosobniony ponieważ książka Bena Bernanke została wymieniana najczęściej przez innych bankierów centralnych, czołowych ekonomistów i analityków w artykule agencji Bloomberg o najciekawszych książkach 2015 roku.

Courage to Act można zamówić w serwisie Amazon - na tę chwilę tylko w języku angielskim.

4.5 Stars (4.5 / 5)

Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis macro-tube.com nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.